категорії: новина

Українці пропагують культуру ботів

теґи: конкурс ідей, увімкни мозок, інтел

 

Ще в листопаді на ютюбі був запущений вірусний ролик Увімкни мозок, який намагався підняти українське суспільство для того, щоб воно думало. Інтернет наповнився чутками, що це якась нова хвиля оригінального протесту проти влади, але виявилося опісля, що це конкурс ідей від компанії Intel, який передбачає грошові премії та ноутбуки за найкращі прописані проекти, які можуть покращити будь-яку сферу людського життя. Учасникам запропонували завантажувати проекти на сайт, обговорювати їх, додавати коментарі, поради і голосувати звісно. Конкурс триває від 1 лютого до 31 березня. Результати оголошуються в квітні. Було створено дві категорії проектів: школярські і студентські. Мотивація: топ 5 проектів за результатом голосування користувачів у обох категоріях отримають гарантовано по ноутбуці. Також існує призовий фонд розміром 240 000 грн, який ділиться на шістьох учасників – по 40 000 грн. Рішення кому віддати гроші приймає виключно журі, до якого входять відомі люди, успішні в різних сферах. Серед них Денис Довгополий – один з кращих фахівців у сфері ІТ, а також президент НаУКМА – Сергій Квіт.. Тобто учасник може агітувати своїх друзів, знайомих та інших учасників, щоб підтримали на сайті його проект, і таким чином виграти ноутбук. З призовим фондом важче, адже це як лотерея: пощастить або ні. Також існує третій вид мотивації: 10 ноутбуків найбільш активним учасникам сайту, тобто ті які найбільше коментують, інформують у  соц мережах людей про цей проект,  і долучаються до вдосконалення проектів інших учасників. Проте така схема виявилася непродуманою. .

Отже, по порядку. Реєстрації на сайті дуже легка і прив’язується або до соц мережі, або до пошти. Також можна вимкнути висвічування будь-яких даних у профілі на сайті. Ім’я та прізвище та телефон можна вводити будь-які, жодної верифікації чи надсилання смс не буде. Аватарку за правилами теж треба прикріпити, однак вибрати можна навіть чорний квадрат, бо ніякої модерації на сайті нема. Що гірше, що реєстрація не прив’язується до ІР, і жодна жива людина не стежить за тим, хто і як там реєструється. «Фейкові» пошти можна створювати в безмежній кількості за пару хвилин, а імена вводити в діапазоні від «впдовпіфждіво» до «sgjlgjdgd», що і роблять користувачі-боти. Саме така ботизація сайту, нівелює будь-які «живі» голосування на сайті, адже спробуй оббігти 10 друзів і переконати їх зареєструватися і проголосувати, якщо за цей час можна випивши одну чашку кави створити 50 ботів, які сумирно, в пару кліків, проголосують за твій чи твої проекти. Тому деякі проекти за ніч чи за день зростають просто карколомно – на 20- 100 голосів, паралельно з кількістю ботів у реєстрі учасників. Ось деякі лінки на відвертих незамислуватих ботів:

http://your-idea.com.ua/profile/user/5570

http://your-idea.com.ua/profile/user/6338

http://your-idea.com.ua/profile/user/6850

Станом на 1 березня на сайті було зареєстровано більше 7 000 користувачів. Шляхом створення відносно репрезентативної вибірки було виявлено, що більшість профілів не мають жодних прикріплених соціальних мереж і зовсім неактивні – жодного коментаря, чи заробленого балу за активність. Як вже згадувалося, велика кількість користувачі не має українських імен, а лише випадково набрані символи. З цим потрібно боротися модерацією, заборонити реєстрацію через пошту і ліквідовувати штучні профілі.

Адміністрації сайту поки відмовчується, хоча з відомих мені джерел, до неї вже зверталися не раз і вказували на такі проколи у системі голосування. Однак ще залишається 1 місяць до завершення голосування, тому будемо надіятися на створення розумних умов для волевиявлення.